Vältige hilisemaid üllatusi ja etteplaneerimata väljaminekuid auto remondile. Siit leiate linke, vihjeid ja kasulikku infot kuidas enne sõiduki ostu kasutatud auto tausta uurida.
Tehasetähis. Esimese asjana tasuks küsida müüalt auto VIN kood (tehase tähis) ja sellega minna vastavasse margi esindusse. Sealt saab vajadusel enamus informatsiooni kasutatud auto ajaloo ning hoolduste kohta.( juhul kui auto on soetatud uuena Eestist või kui teda ikka on hooldatud margi esinduses - peaks olema vähemalt grantiiaja lõpuni). Kuna Eesti kasutatud autode turul liigub väga palju vale/"keritud" odomeetri näiduga sõidukeid, siis margi esinduses saab kontrollida ka auto läbisõidu õigsust. (seda eeskätt VAG grupi ja Saksa automarkide puhul) Lisaks saab sõiduki tehasetähist (VIN kood) kasutada veel erinevateks autoga seotud info päringuteks.
Kas auto on osalenud mõnes liiklusavariis? (sõiduki liikluskahjude kontroll) Juhul kui auto on Eesti pinnal mõnes avariis osalenud ning kui see on ametlikul teel kindlustuse poolt lahendatud, siis jääb sellest kindlasti "märk maha" Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) kodulehele. Valige LKF kodulehelt "Avalikud Päringud - > Sõiduki liikluskahjude kontroll, sisetage sõiduki tehasetähis ja näete kas auto on osalenud mõnes avariis või mitte. Avariis osalenud auto puhul saab välja lugeda kas auto omanik on olnud kannatanu või süüdlane ning kahju suurusjärk. Väiksemate summade puhul on lihtsalt hea teada ja võibolla omanikult järgi pärida kuhu auto "kõksu" on saanud, et see oma silmaga üle kontrollida. Suuremad sõiduki kahju hüvitised annavad alust oletada, et auto on osalenud suuremas avariis/avariides.
Kas autol on kehtiv liikluskindlustus? LKF lehelt saate veel teha sõiduki Kindlustuskaitse kehtivuse kontolli. Valige LKF kodulehelt "Avalikud Päringud - > Kindlustuskaitse kehtivuse kontroll, sisetage üks nõutud numbritest - sõiduki tehasetähis, registreerimismärk või poliisi number ja näete kas autol on kehtiv liikluskindlustus või mitte. Lisaks leiate LKF lehelt veel mitmesugust autodega seotud kasulikku informatsiooni.
Kas autol on kehtivaid piiranguid? Kindlasti kontrollige Eesti registris oleva sõiduki tausta piirangute osas, et ei tekiks olukorda, kus olete auto juba ära ostnud ja seda ümber registreerima minnes selgub, et autole on kehtestatud piirangud (kohtutäitur, liising, laen jne). Sõiduki registriandmete päring Maanteeameti e-teeninduse kodulehel võimaldab kontrollida sõiduki marki, mudelit, sõidukile liiklusregistrisse kantud käsutamise piiranguid ning registreeritud registerpante, esmase registreerimise aega ja tehnonõuetele vastavuse kontrolli kehtivust. Lisaks annab kogu info sõiduki tehnilisest passist koos tehnoülevaatustel fikseeritud läbisõidunäitudega ja samuti auto päritolu riiki.
Auto varustuse nimekiri. Hea võimalus kiirelt ja kodunt lahkumata auto varustuse nimekirja kontrollida on ka koduleht VIN.SU. Tasu eest saadetakse emailile VIN koodi põhjal link, kus on välja toodud auto põhi- ja lisavarustuse nimekiri. Sama informatsiooni saab ka margiesindustest, aga selleks peab sinna kohale minema.
Ameerika autod. Paljud väljaspoolt Euroopa Liitu autod tuuakse meile ka USA mandrilt kas siis otse või meie "Lõuna naabrite" kaudu. Nende autode ajalugu tasub KINDLASTI KONTROLLIDA CARFAX või AutoCheck kodulehel. Tihti tuuakse ookeani tagant suures avariis või looduskatastroofis viga saanud sõidukeid, mis on juba maha kantud. Soodsam on ennetada ja maksta mõni dollar päringu eest, kui avastada hiljem, et auto on merevee kahjustustega või mõnel muul moel vigastatud. Selle teemaline artikkel avaldati 27.02.2013 ka Autolehes.
Autode otsimine. Uusi ja kasutatud sõidukeid saab omal käel otsida populaarsematest autode ostu-müügi portaalidest